foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zasady biblioteczne na czas pandemii

Wizyty

278821
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
14
68
483
277867
2390
3871
278821

Your IP: 3.133.149.168
Server Time: 2024-04-27 08:05:54

Dzień Dziecka trwał u nas przez tydzień. W tym bowiem czasie zaprosiliśmy naszych czytelników do udziału w zabawach. Pierwsza to „Zgadnij ile cukierków jest w słoiku”. Uczniowie szacowali ile to słodkości mógł pomieścić mały słoik. Idealnie trafił Michał z 7a i do jego rąk trafił słoik z zawartością.

Kolejną zabawą było poszukiwanie ponad 500 sów, które ukryły się w różnych miejscach szkoły. Niektóre sowy premiowane były od razu drobnym upominkiem. Najwięcej sów „upolowała” Oliwia z 7e. Oprócz tego w bibliotece można było wspólnie kolorować relaksacyjną kolorowankę xxl, a każdy uczeń odwiedzający tego dnia bibliotekę otrzymywał słodki upominek.

Rok 2022 został uznany przez Sejm RP Rokiem Marii Konopnickiej, ponieważ w tym roku obchodzimy 190 rocznicę urodzin naszej nowelistki. Przez 3 tygodnie maja uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w zabawach zorganizowanych przez nauczycieli-bibliotekarzy w ramach akcji „Maj z Konopnicką”. W pierwszym tygodniu bawiliśmy się w poszukiwanie ponad 400 krasnoludków ukrytych w różnych zakamarkach na terenie szkoły. Zabawa wzbudziła wiele radości i emocji. Bezkonkurencyjna okazała się Karolina z 2b, która znalazła 29 krasnali. Kolejny tydzień to zabawa z wierszem. Przez kolejne dni tygodnia uczniowie mogli zrywać ze zrywek fragmenty wiersza Marii Konopnickiej, z których to należało ułożyć wiersz i go przyozdobić. Wpłynęły piękne prace. Najładniejszą okazała się praca Oli z 3b. W trzecim tygodniu odbył się konkurs dla klas 2 i 3 „Znam wiersze Marii Konopnickiej” oraz zabawa „Ukryte w snotkach”. Zadaniem uczniów było odczytanie zaszyfrowanych pytań dot. życia i twórczości autorki i udzielenie odpowiedzi. To zadanie bezbłędnie wykonała Jagoda z klasy 5a. Najaktywniejszą czytelniczką akcji okazała się Milena z 7c. Jako jedyna wzięła udział we wszystkich zabawach.

Oprócz tygodniowych zabaw w bibliotece uczniowie wspólnie wyklejali krasnala z bibuły oraz kolorowali kolorowankę xxl.

20 maja obchodziliśmy w bibliotece Dzień Pszczoły. Z tej okazji gościliśmy w naszych progach dwie grupy świetliczków. Uczniowie zapoznali się z książką Justyna Kierat „Pszczoły miodne i niemiodne”, a następnie uczestniczyli w warsztatach quillingu. Świetliczaki z pomocą nauczyciela bibliotekarza i wychowawcy świetlicy z pasków papieru wykonali piękne pszczółki.

 

19 maja w bibliotece w ramach akcji Maj z Konopnicką, odbył się konkurs dla klas 2 i 3 „Znam wiersze Marii Konopnickiej”. Do rywalizacji przystąpiło 6 dwuosobowych drużyn. Uczestnicy wzięli udział w 4 konkurencjach. Były trzy zadania praktyczne: wykonanie przestrzennego krasnala, ułożenie jak największej ilości słów z wyrazu krasnoludki, dokończ krasnala oraz test. Uczniowie wykonali piękne krasnale, które stanowiły element dekoracyjny podczas konkursu. Sami też wybrali zwycięzcę tej konkurencji. Układanie słów poszło im znakomicie. Drużyna zwycięska w tej konkurencji ułożyła aż 27 wyrazów. Ostatnia konkurencja wywołała najwięcej radości. Uczniowie musieli przypiąć krasnalowi w odpowiednie miejsce oczy, usta i nos, nie widząc jego twarzy. Zwyciężyła drużyna klasy 3d: Maurycy i Tymon, drugie miejsce drużyna z klasy 2a: Hania i Anhelina, miejsce 3 drużyna z klasy 3b: Ola i Ala.

Od 9.05 do 13.05 w bibliotece obchodziliśmy Tydzień Bibliotek. Było gwarnie i wesoło J. Nasi uczniowie mogli wziąć udział w 5 wyzwaniach - innym każdego dnia. Pierwszego dnia czytelnicy ozdabiali zakładki, drugiego uzupełniali dymki komiksu, trzeciego dnia na uczestników wyzwania czekały zaszyfrowane tytuły książek podróżniczych, czwartego biblioteczna wykreślanka, piątego tytuły lektur ukryte w emotkach. Podsumowaniem tygodnia było wspólne pokolorowanie gigantycznej kolorowanki, do kolorowania której włączyli się również nasi uczniowie z Ukrainy. W ciągu tygodnia we wszystkich wyzwaniach wzięło udział łącznie ponad 100 uczniów.

Pierwszy tydzień akcji bibliotecznej „Maj z Konopnicką” minął pod hasłem KRASNALE. Uczniowie przez 3 kolejne dni poszukiwali ok. 400 papierowych krasnali, ukrytych w różnych częściach szkoły. Czy wszystkie zostały odnalezione, nie wiemy ;). Wiemy natomiast, że było dużo radości podczas poszukiwań.

Świetliczaki podczas zajęć bibliotecznych poznały wiersz Marii Konopnickiej „Krasnoludki”, a następnie zrobiły śliczne, papierowe krasnale. W bibliotece świetnie poszło wspólne wyklejanie skrzata kulkami z bibuły.

22 kwietnia w ramach innowacji "Czytam z klasą lekturki spod chmurki" wraz z grupą świetliczaków obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Połączyliśmy spotkanie z książką z nowoczesnymi technologiami. Uczniowie poznali drogę książki do czytelnika. na podstawie książki A. Sójki "Jak powstaje książka". Następnie odtwarzały tę drogę programując Geniboty. Na zakończenie wynokywali papierowych czytelników. W zajęciach z Genibotami uczestniczyła również klasa 3d.

W tym przedświątecznym tygodniu nasze Pierwszaki otrzymały książki „Pierwsze abecadło” w ramach akcji „Mała książka, wielki człowiek” prowadzonej przez Instytut Książki. Uczniowie w ramach zajęć bibliotecznych poznali literowe ilustracje zawarte w książce. Wyjaśnili pojęcie abecadło. Wspólnie z nauczycielami bibliotekarzami przeczytali wiersz „Abecadło” Juliana Tuwima, a następnie pracując w grupach z liter występujących w wierszu układali wyrazy. Najlepsza grupa ułożyła aż 26 wyrazów. Mamy nadzieję, że otrzymane książki, sprawią im wiele radości i przyczynią się do pokochania czytania.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki dla Dzieci. Ustanowiony został w dzień urodzin J. Ch. Andersena w celu promowania literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Nasza biblioteka w ramach tego święta przygotowała zajęcia czytelnicze dla klas 1-3. W ramach zajęć uczniowie obejrzeli i wysłuchali baśni „Brzydkie kaczątko” w formie teatrzyku kamishibai. A następnie wykonali przygotowane przez nauczycieli-bibliotekarzy zadania.