Your IP: 3.17.174.239
Server Time: 2024-05-03 10:12:26

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Poloniści naszej szkoły zorganizowali tego dnia konkursy i mini testy dla uczniów. Biblioteka również włączyła się do akcji proponując uczniom konkursy oraz zajęcia w bibliotece. Na zajęciach gościliśmy klasy 1a, 1c, 1d i 4d oraz grupę uczniów ze świetlicy.

Na spotkaniach z klasami pierwszymi, czytaliśmy uczniom bajkę „Czerwony Kapturek”, ale napisaną w gwarze śląskiej. Chciałyśmy w ten sposób zwrócić uczniom uwagę na odmienność językową, którą można spotkać w naszym regionie. Uczniowie świetnie się bawili, przy wspólnym tłumaczeniu niezrozumiałych słów. Następnie była zabawa „Znajdź parę”, w której uczniowie uczyli się, bądź poznawali nowe przysłowia. Połowa klasy dostała zilustrowane pierwsze słowa popularnych przysłów, a druga ich zakończenia. Uczniowie musieli odnaleźć swoją połówkę. Każde z przysłów zostało wyjaśnione przykładami z życia uczniów. Nasze pierwszaki wykazały się dużą wiedzą.

Uczniowie klasy czwartej musieli się zmierzyć z łamańcami językowymi. Co miało im uświadomić, że język polski, nawet dla nas Polaków, może być nie lada wyzwaniem. Następnie musieli wykazać się znajomością ortografii. Bawiliśmy się w bingo ortograficzne z literami ż i rz.

Odbyły się również konkursy: dla najmłodszych - klasy 1-4 konkurs plastyczny „Ilustracja do przysłowia” , dla uczniów starszych - internetowy konkurs „W świecie związków frazeologicznych”. Wkrótce ogłosimy zwycięzców.