Your IP: 18.219.22.169
Server Time: 2024-05-03 12:42:29

7 czerwca 2018r. w godzinach popołudniowych zorganizowaliśmy w naszej bibliotece szkolnej spotkanie z okazji Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek.

Podczas Nocy Bibliotek porozmawialiśmy na temat obchodzonej w 2018r. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnicy przypomnieli sobie również symbole narodowe. Wspólnie zagraliśmy w grę „Polak Mały”, podczas której uczestnicy mogli sobie przypomnieć słowa „Mazurka Dąbrowskiego” układając właściwą kolejność poszczególnych wersów hymnu.

Następnie, zanim zaprosiliśmy uczniów do naszej biblioteki, przygotowałyśmy pokój zagadek zwany escape room, w którym na uczniów czekała moc atrakcji. Postanowiliśmy wypromować polskich autorów książek dla dzieci w związku z tym, pokój zagadek został zaaranżowany na biuro detektywistyczne Detektywa Pozytywki znanego z serii książek autorstwa Grzegorza Kasdepke. Uczniowie współpracowali w dwóch grupach jednocześnie wspólnie rozwiązując zagadki, których odpowiedzi prowadziły do kolejnych wskazówek i zadań. Każdy uczestnik imprezy został mianowany „Małym Detektywem” otrzymując czapeczkę i odznakę detektywa. Na początku wprowadziliśmy uczestników do tematu poprzez odczytanie pierwszej zagadki w książce pt. „Wielki powrót Detektywa Pozytywki”. W związku z przeczytaną lekturą nawiązaliśmy do skrzynki na listy Detektywa Pozytywki, do której nie zaglądał ze względu na jego nieobecność. Dzieci również otrzymały list, w którym Detektyw Pozytywka zaprasza do wspólnej zabawy i zachęca do rozwiązania zagadki w związku z historią pewnego przedmiotu. Zanim dzieci odnalazły skarb o którym napisał do nich w liście sam detektyw, musiały wykonać szereg przeróżnych zadań. Wśród nich można wskazać: układanie puzzli, przeszukiwanie kopert porozmieszczanych na krzesłach, których zawartość mogła wskazać kolejne miejsce lub zadanie, rozwiązywanie zaszyfrowanej wiadomości, przeszukiwanie kartonów ze znakami zapytania, budowanie postaci Detektywa Pozytywki z dostępnych kloców konstrukcyjnych, odczytywanie wiadomości za pomocą lupy. W między czasie trwania imprezy uczniowie otrzymywali litery jako nagrody za wykonane zadania. Po ułożeniu liter w hasło: WALIZKA, uczniowie musieli jeszcze znaleźć poszukiwany skarb. Należało zatem sczytać za pomocą tabletu, QR Code umieszczony jako ogłoszenie na ścianie. QR Code wskazywał uczniom miejsce poszukiwań skarbu na podstawie wyświetlonego zdjęcia. Na każdą z grup czekała ukryta jedna walizka, która kryła atrakcyjne upominki. Wśród nich znalazły się zakładki oraz przypinki z motywem Detektywa Pozytywki, słoiczek na napój, exlibrisy, zakładki otrzymane dzięki uprzejmości organizatora Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek oraz podstawki. Po zakończonej zabawie, dzieci mogły rozwiązać kilka interesujących zagadek dostępnych za pomocą aplikacji „Detektyw Pozytywka” z wykorzystaniem tabletów.

Bardzo cieszymy się, że uczniowie tak licznie wzięli udział we wspólnej zabawie!