Your IP: 18.191.218.164
Server Time: 2024-05-18 17:05:21

Nasza biblioteka już po raz trzeci przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji „Noc bibliotek”. Tegoroczne hasło akcji to „Znajdźmy wspólny język”.

„Noc Bibliotek” w naszej bibliotece odbyła się 3 października w godzinach popołudniowych. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczniów wraz z rodzicami. Tematem spotkania była Pippi vel Fizia, bohaterka książki autorstwa Astrid Lindgren.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu książki „Fizia Pończoszanka”, a następnie zaczęła się zabawa. Nasi goście zostali losowo podzieleni na drużyny, w których wspólnie walczyli o punkty. Powstałe zespoły wymyśliły sobie następujące nazwy: Milsonowie, Team odkurzacz, Pan Nilson oraz Siłacze J. W zadaniu pierwszym sprawdziliśmy wiedzę uczniów i ich rodziców na temat Astrid Lindgren i bohaterów jej książek, wykorzystując aplikację kahoot. Następną konkurencją było zaplatanie z 2,5 metrowych wstążek warkocza przy dźwiękach wesołej muzyki. Zadanie było o tyle trudne, że każda z osób w grupie trzymała jedną wstążkę. Zadanie sprawiło uczestnikom wiele radości. Kolejnym zadaniem była znajomość mapy Szwecji. Każdy z zespołów otrzymał kartkę na której przyklejone były fragmenty mapy. Mapa w całości została powieszona w oddalonym miejscu. Uczestnicy mieli za zadanie zapamiętać fragmenty, a następnie podejść do mapy i zorientować się, jakie współrzędne na mapie ma ten fragment.Następnie zaprosiłyśmy zebranych do wspólnej zabawy ruchowej. Uczestników usadziliśmy w dwóch rzędach. Każda z osób wcieliła się w postać z książki "Pippi Pończoszanka". Nauczyciel-bibliotekarz czytał krótką opowiastkę, a uczestnicy usłyszawszy swoją postać musieli jak najszybciej obejść rząd i usiąść na swoim miejscu. Podobnie jak poprzednie i ta zabawa sprawiła, że na twarzach uczestników pojawiły się uśmiechy, bo nie wszyscy reagowali równie szybko. Następnie zaprosiłyśmy naszych gości na małą przerwę połączoną ze słodkim poczęstunkiem. Po przerwie odbyła się ostatnia punktowana konkurencja. Uczestnicy mieli za zadanie poszukać ukrytych w bibliotece przedmiotów codziennego użytku i nadać im nowe znaczenie. Uczestnicy zabawy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Na zakończenie, podczas gdy nauczyciele-bibliotekarze podliczali zdobyte przez drużyny punkty, goście kolorowali skarpety, które są nieodłącznym atrybutem Pippi. Następnie uczestnicy wieszali pokolorowane skarpety na przygotowanym wcześniej sznurku. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody, a wszyscy, którzy przybyli na nasze spotkanie - drobne upominki. Na koniec wykonaliśmy wspólne zdjęcie. Nauczyciele-bibliotekarze dostali podziękowania i brawa za przygotowanie spotkania. Padło też pytanie „Kiedy następne spotkanie”, co bardzo nas ucieszyło, bo to oznacza, że wszyscy dobrze się bawili :)