Your IP: 3.141.31.209
Server Time: 2024-05-05 08:59:30

Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „PorozmawiajMy Proszę” organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. W związku z organizowaną akcją otrzymaliśmy książkę pt. „Nieoczywista Układanka Polska”, która porusza bardzo ważne tematy, o których warto i należy rozmawiać. My również rozmawiamy, bo to ważne. Rozmowa to narzędzie, które może uczynić cuda.

Do rozmowy zaprosiliśmy klasę 8, z którą poruszyliśmy temat HEJT-u. Nasza rozmowa miała charakter warsztatowy. Zanim podjęliśmy temat HEJT-u, uczniowie w dwóch grupach tworzyli mapy myśli związane z tym hasłem. W ten sposób próbowali odpowiedzieć na pytanie: co to znaczy hejtować, gdzie możemy spotkać się z tym zjawiskiem, kto może być ofiarą a kto sprawcą hejtu oraz mowa nienawiści a konstruktywna krytyka. Następnie uczniowie przedstawiali swoje propozycje drugiej grupie i na odwrót. Podstawą naszej rozmowy była zasada, że każda myśl jest dobra, ponieważ prowadzi do przemyśleń i dyskusji. Następnie korzystając ze scenariusza dostępnego online pt. „Zamiast hejtu” (realizowanego w ramach projektu „Internet bez nienawiści”) obejrzeliśmy krótki film dotyczący historii Asi i Adama. Treść filmu skłoniła uczniów do przemyśleń, że łatwiej kogoś skrzywdzić nie widząc go, niż rozmawiając twarzą w twarz. Podczas spotkania porozmawialiśmy również na temat filmu, odnosząc się do postaw głównych bohaterów – Asi i Adama. Podsumowując naszą rozmowę, doszliśmy do stwierdzenia, że starając się eliminować HEJT, każdy powinien zacząć od siebie, ponieważ w ten sposób możemy przynajmniej ograniczyć to przykre zjawisko.