foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zasady biblioteczne na czas pandemii

Wizyty

281699
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
96
62
819
279794
2571
2697
281699

Your IP: 18.117.7.243
Server Time: 2024-05-19 21:58:23

Od 8 do 15 maja nasza biblioteka szkolna zamieniła się w krainę kreatywności z książką w tle! W ramach Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy dla Was różne atrakcje, które rozbudzały wyobraźnię i zachęcały do sięgania po książki.

Co mogliście u nas znaleźć?

  • Akcję "Poczęstuj się książką": Każdy mógł wybrać książkę, która wpadła mu w oko, i zabrać ją “na zawsze” do domu, by zanurzyć się w świecie literackich przygód.
  • Wystawy książek: Zaprezentowaliśmy zbiór książek, w tytułach których zawarte są słowa związane z biblioteką, książkami i czytaniemNie mogło też zabraknąć dekoracji i wystawy książek dotyczących serii o kocie Cukierku tyskiego pisarza Waldemara Cichonia jak i innych książek tego autora.
  • Konkurs plastyczny "Szalony świat kota Cukierka": Zorganizowaliśmy miejski konkurs plastyczny dla uczniów z tyskich przedszkoli i szkół podstawowych na ilustrację nowej, niesamowitej przygody Cukierka.
  • Warsztaty kreatywne: Podczas warsztatów można było stworzyć własną, unikatową zakładkę do książki lub laurkę na Dzień Matki z książką w tle.

Zabawę w odgadywanie tytułów lektur szkolnych: Była to świetna okazja do sprawdzenia swojej znajomości literatury i poćwiczenia spostrzegawczości. 

Tydzień Bibliotek był prawdziwym świętem książki i czytelnictwa. Mamy nadzieję, że wszyscy miło spędzili czas w naszej bibliotece i odkryli na nowo radość płynącą z czytania. 

Zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki!

Pamiętajmy: Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, który zawsze jest gotów zabrać nas w podróż do niezwykłych światów.

Nasi drugoklasiści mieli okazję przenieść się do świata Calineczki dzięki teatrzykowi kamishibai. Uczniowie wysłuchali i obejrzeli baśń Hansa Christiana Andersena oraz wykonali zadania związane z lekturą. Odczytali i odpowiedzieli na pytania dotyczace treści baśni ukrytych w miniaturkach książek, a następnie wzięli udział w zabawie ruchowej - wcielili się w tropicieli zwierzęcych bohaterów baśni ukrytych w bibliotece. Nasi czytelnicy świetnie się bawili

 

W czwartek w bibliotece szkolnej uczniowie klasy 1c podsumowali pracę z lekturą "Czarna owieczka" Jana Grabowskiego. Były zabawy utrwalające treść lektury, zabawy ruchowe, a także prace plastyczne. Dzieci w grupach wykonały piękne owieczki xxl, wykorzystując różnorodne materiały: watę, bibułę, stare książki, a nawet popcorn.

26 marca klasa 2c uczestniczyła w zajęciach czytelniczych dotyczących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie obejrzeli i wysłuchali opowiadania "Wielkanocny zajączek" przedstawionego w formie teatrzyku kamishibai, a następnie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Drugoklasisiści wyskrobali piękne pisanki.

26 marca odwiedzili nas uczniowie klasy 2b. Celem ich wizyty było podsumowanie lektury "Detektyw Pozytywka". Uczniowie wykonali kilka zadań: odgadywanie postaci z ilustracji, sudoku, czy odczytanie zaszyfrowanej wiadomości. Najbardziej spodobała się uczniom zabawa w poszukiwanie w bibliotece atrybutów dotyczących książki. Uśmiechy na twarzach potwierdziły, że zajęcia się im podobały.

Z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki w bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze dla klas 2A i 2B. To nie tylko święto pierwszego dnia wiosny, ale także okazja do promowania akceptacji różnorodności i wspierania osób z Zespołem Downa.

Uczniowie poznali historię malinowej skarpetki, sympatycznego misia z trzema uszkami oraz dziewczynki o niezwykłym imieniu – Misia. Trójka bohaterów w poszukiwaniu przygód wyruszyła w kosmiczną podróż.

Po wysłuchaniu opowiadania z książki Justyny Bednarek „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”, uczniowie zaprojektowali swoje unikalne skarpetki. Każda z nich stała się małym dziełem sztuki.

Tego dnia nie mogło zabraknąć w naszej szkole kolorowych, nie do pary skarpetek – znaku solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Do biblioteki zawitała również wystawa prac powstałych w ramach Międzyszkolnego Konkursu „Skarpetkowa maskotka”.

W tym tygodniu (11.03 - 15.03) zakończyliśmy akcję  dla pierwszoklasistów “Mała książka, wielki człowiek”,  której celem jest  rozwijanie miłości do czytania oraz kształtowanie wyobraźni dzieci poprzez kontakt z literaturą. W tegorocznej edycji kampanii, pierwszoklasiści otrzymali fascynującą książkę pt. “Wnuczka Antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek, z wyjątkowymi ilustracjami Emilii Dziubak. 

Uczniowie w ramach akcji wzięli udział w zajęciach czytelniczych. Wysłuchali fragmentu książki - opowiadanie “Historia wiecznego pióra”. Ta magiczna opowieść o znikającym atramencie zachwyciła młodych czytelników.  Po jej wysłuchaniu uczniowie wykonali zadania związane z tematem opowiadania.

Zajęcia były pełne radości. Dzieci dowiedziały się, że książki potrafią być nie tylko źródłem wiedzy, ale również źródłem przygód i emocji.

Dzisiaj, tj. 6 marca odbyło się w bibliotece spotkanie z klasą 1c, którego celem było podsumowanie pracy z lekturą "Pięciopsiaczki" Wandy Chotomskiej. Uczniowie zaprezentowali wykonane przez siebie wspaniałe lapbooki o psach. Każdy był wyjątkowy i pełen ciekawych informacji!

Następnie pierwszoklasiści sprawdzili swoją wiedzę z lektury rozwiązując przygotowane dla nich zadania. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa ruchowa - poszukiwania związane z książką. Uczniowie, podążając za wskazówkami, odkrywali ukryte w bibliotece obrazki. 

Na koniec wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek, a autorzy najbardziej pomysłowych lapbooków - pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Spotkanie z "Pięciopsiaczkami" było pełne śmiechu i radości. Dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowanych zabawach i wykazały się dużą znajomością lektury. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęciło je do dalszego czytania i odkrywania świata książek.

Już nie możemy się doczekać kolejnych!

 

W mijającym tygodniu z okazji Dnia Kota i Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej czekały na uczniów różne atrakcje łączące miłość do mruczących przyjaciół i zabawę z językiem polskim.

Koty na płótnie i w języku

Już od progu biblioteki witały nas kolorowe kocie sylwetki. Uczniowie z zapałem tworzyli prace plastyczne przedstawiające koty w różnych, zabawnych sytuacjach. Kreatywności dzieci nie było końca!

Tajemnicze kody i językowe wyzwania

Następnie mali odkrywcy języka ruszyli tropem kocich frazeologizmów ukrytych pod kodami QR. Rozwiązywanie zagadek i odczytywanie ukrytych w nich mądrości było prawdziwą frajdą. 

Labirynty słów i językowe przygody

Na zakończenie tygodnia czekały na uczniów językowe labirynty. Przemierzając skomplikowane ścieżki, musieli wykazać się znajomością frazeologizmów z kotami w tle. To była prawdziwa gimnastyka dla umysłu, która pokazała, że język polski jest nie tylko skomplikowany, ale też wciągający i pełen niespodzianek.

Tydzień pełen radości i nauki

Zajęcia w bibliotece były prawdziwym świętem języka i kociej radości. Uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale też utrwalili znajomość języka polskiego i wzbogacili swoje słownictwo. Już nie możemy się doczekać kolejnych językowych przygód!

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie możecie zobaczyć relację z kocich i językowych harców w bibliotece!

Walentynki to jeden z dni w roku,  w których możemy obdarować wyjątkowe dla nas osoby, sympatycznym podarkiem - kartką walentynkową. Aby walentynka sprawiła obdarowanemu radość trzeba w jej przygotowanie włożyć wiele serca i pozytywnych uczuć. 13 lutego w bibliotece odbyły się warsztaty podczas których chętni uczniowie wykonali piękne walentynkowe kartki.